Skočiť na hlavný obsah
Anonymous
09.05.2024

Rabín Dr. Jehošua Ahrens - Apoštol Pavol z rabínskeho pohľadu

Vzájomné spoznávanie sa prispieva k medzináboženskému dialógu. K tomuto účelu na teologickej fakulte prebieha vzdelávací program židovsko-kresťanských štúdií s názvom OTVÁRAME DVERE. V rámci programu bola 9. mája 2024 realizovaná ďalšia prednáška s názvom:  Apoštol Pavol z rabínskeho pohľadu.

Rabín Jehošua Ahhrens vyštudoval medzinárodný manažment a začal profesionálny život ako marketingový manažér v nadnárodných spoločnostiach. Po absolvovaní rabínskych štúdií v Izraeli dnes pôsobí ako rabín židovskej obce v Berne a ako európsky zástupca Centra židovsko-kresťanskej spolupráce a porozumenia v Jeruzaleme.

 

 

Predchádzajúca prednáška sa uskutočnila v novembri 2023. Maroš Kramara si pripravil tému: Výzvy v kontexte tradície. Úloha kňaza v súčasnej spoločnosti.

 

V rámci programu prijal pozvanie Dr. Andrew Goldstein, emeritný rabín v synagóge Northwood and Pinner. V roku 1979 inicioval spojenie svojej kongregácie s československými židmi a pomohol na tomto území rozvíjať liberálny judaizmus. Je aj predsedom Európskej rady Svetvovej únie progresívneho judaizmu. Do Bratislavy prichádza niekoľkokrát ročne.

 

Ďalšia prednáška programu "Päť vecí, ktoré vieme o rabínovi Samuelovi Funkovi" bola na fakulte 26. októbra. Prof. Dr. Rebekah Klein-Pejšová, historička z Purdue University v USA, priblížila osobnosť bratislavského neologického rabína Samuela Funka (1867-1940) a jeho dobu.

 

Záznamy z vybraných doterajších prednášok vzdelávacieho cyklu Otvárame dvere