Skočiť na hlavný obsah
15.04.2025

Dr. Pavel Mikluščák o dialógu medzi náboženstvami

 

 

 

V čase, keď sa spoločnosť čoraz viac polarizuje a hľadanie spoločného jazyka medzi rozdielnymi svetonázormi je výzvou, zaznela na pôde našej fakulty dôležitá výzva: stať sa ľuďmi vzájomnosti. V jubilejnom cykle prednášok pokračoval Dr. Pavel Mikluščák, profesor katolíckej dogmatiky vo Viedni a odborník na medzináboženský dialóg. Vo svojej prednáške zdôraznil význam úcty, dialógu a otvorenosti voči iným náboženským tradíciám, ako aj schopnosť hľadať pravdu nie cez uzatváranie sa, ale cez spoločnú cestu.

 

Vzájomnosť ako cesta

Motto fakulty „Tradícia otvorená premýšľaniu“ symbolicky rámuje snahu spájať vernosť koreňom s intelektuálnou a duchovnou otvorenosťou. Dr. Mikluščák v prednáške predstavil náboženský dialóg ako duchovnú a zároveň praktickú výzvu dnešnej doby. Jeho príspevok bol rozdelený do štyroch tematických častí:

  • Historický vývoj vzájomnosti sa začal pripomenutím troch modlitbových stretnutí za mier, ktoré iniciovali pápeži Ján Pavol II., Benedikt XVI. a František. Tieto stretnutia ilustrujú prechod od exkluzívneho na inkluzívny postoj Cirkvi voči iným náboženstvám.
  • Teologický rozmer vzájomnosti bol predstavený ako spôsob, akým Boh koná – cez rešpekt a otvorenosť. Viera v pravdu nesmie byť prekážkou v načúvaní, ale pozvaním k hľadaniu spoločného svetla s inými.
  • Praktické výzvy sa týkali komunikácie. Dôvera, pokojná prítomnosť a schopnosť počúvať boli pomenované ako piliere každého dialógu.
  • Vízia do budúcnosti vyznievala ako pozvanie: vychovávať „ľudí vzájomnosti“, ktorí budú otvorení a zároveň zakorenení – v sebe, vo svojej viere a v ochote hľadať spoločné dobro s inými.

 

tkkbs.sk: Dr. Pavel Mikluščák vystúpil s prednáškou o dialógu medzi náboženstvami

 

Zdroj: https://www.lumen.sk/archiv-play/190708, 16. apríl 2025