Skočiť na hlavný obsah
15.04.2025

Dr. Pavel Mikluščák o dialógu medzi náboženstvami

Motto našej fakulty „Tradícia otvorená premýšľaniu“ vyjadruje snahu o spájanie vernosti koreňom s hľadaním nových pohľadov. V tomto duchu pripravujeme podujatia, ktoré podporujú dialóg a otvárajú priestor na spoločné premýšľanie nad aktuálnymi výzvami dneška.

Perspektívy Jubilejného roka

Aj v tomto roku otvárame dvere pre nové obzory a formy vzájomného porozumenia. Jednou z aktivít je cyklus jubilejných prednášok pozvaných osobností, prinášajúcich podnetné myšlienky v oblasti náboženstva a spoločnosti. Títo hostia môžu sprostredkovať širokej odborej i laickej verejnosti dôležité témy a prispieť k rozvoju dialógu o duchovných, kultúrnych aj spoločenských otázkach. V rámci cyklu s radosťou privítame aj Dr. Pavla Mikluščáka, profesora katolíckej dogmatiky na Cirkevnej pedagogickej vysokej škole vo Viedni/St. Pölten a odbornej didaktiky systematickej teológie na Viedenskej Univerzite. Na našej fakulte prednášal dogmatiku v rokoch 1997 a 1998. V rámci svojej pedagogickej činnosti vo Viedni sa venuje ťažiskovo aj témam medzináboženského dialógu. Teraz prijal naše pozvanie, aby sa podelil o svoje poznatky a skúsenosti a predstavil, čo môže priniesť otvorená komunikácia medzi rôznymi pohľadmi na svet.

Mosty medzi náboženstvami

Otvorenie sa iným náboženstvám patrí k dôležitým obratom v dejinách Cirkvi. Dokument Druhého vatikánskeho koncilu Nostra aetate vyzdvihuje ocenenie iných náboženstiev ako ciest Boha k človeku a otvára s nimi dialóg i spoluprácu: „Katolícka cirkev nezavrhuje nič z toho, čo je v týchto náboženstvách pravdivé a sväté. S úprimnou úctou hľadí na spôsoby konania a správania, na pravidlá a učenia, ktoré sa síce v mnohom líšia od toho, čo ona sama zachováva a učí, no predsa nezriedka odzrkadľujú lúč Pravdy, ktorá osvecuje všetkých ľudí.” (Nostra aetate, čl. 2)

Pozývame do dialógu

Prednáška „Katolícka cirkev v dialógu s náboženstvami“ sa uskutoční 15. apríla o 17:00 v aule fakulty. Dr. Mikluščák sa v nej sústredí na dôležitosť vzájomného rešpektu, úcty a tolerancie v spoločnosti, ktorá je názorovo čoraz pestrejšia. Podobné ponímanie dialógu je nevyhnutným základom aj pre študijný program na fakulte „Náboženská a kultúrna mediácia,” ktorý už na jeseň otvorí túto svoju prvú školu dialógu. Dialóg podľa Dr. Mikluščáka „rozširuje obzory, zjednocuje roztrieštené časti a obohacuje všetkých partnerov“. Srdečne pozývame študentov, zamestnancov a priateľov fakulty, ktorí hľadajú nový rozmer spolunažívania a cestu k pokoju v našom rozmanitom svete. Tešíme sa na myšlienky posilňujúce nádej a vzájomné porozumenie.