Skočiť na hlavný obsah
22.05.2025

Jozef Žuffa: Púnici nádeje na ceste zmierenia

Podujatie pre verejnosť, ktoré sme realizovali na fakulte 22. mája, bolo zároveň záverečnou prednáškou desaťtýždňového meditatívno-skúsenostného kurzu pre Univerzitu tretieho veku s rovnakým názvom. Počas prednášky doc. Jozef Žuffa účastníkov previedol teologickými východiskami, témami kurzu aj praktickými možnosťami, ako žiť zmierenie v každodennom živote.

Vidieť – Hodnotiť – Konať

Prednáška bola postavená na troch vrstvách – duchovnej, osobnej a spoločenskej. V tej prvej predstavil Jozef Žuffa teologicko-metodologický rámec, v ktorom zmierenie nie je len reakciou na konflikt, ale vnútorným pohybom.

Inšp­ráciu čerpal z metódy praktickej teológie: vidieť – hodnotiť – konať, Zmierovanie tu vystupuje ako schopnosť zostať prítomný v napätí, načúvať bez potreby rýchleho riešenia a konať s múdrosťou.

Do reflexie zároveň vstúpili prvky od šyroch teológov, ktoré tento kurz formovali: hľadanie, nadhľad, trpezlivosť, prítomnosť.

Desať týždňov vnútornej cesty

Kurz Pútnici nádeje na ceste zmierenia sa stal jedinečným priestorom pre osobnú i skupinovú transformáciu. Témy jednotlivých stretnutí boli rozdelené do troch blokov:

1. Zastavenie sa v sebe

  • Sme pútnici na ceste
  • Radosti a trápenia
  • Pomenovanie konfliktov

2. Umenie porozumenia

  • Konflikt ako zrkadlo
  • Umenie načúvania
  • Nádej ako hybná sila

3. Premieňanie prítomnosti

  • Zmierenie v praxi
  • Prijatie jedinečnosti
  • Rovnováha v spolunažívaní

Každé stretnutie bolo skúsenostnou stanicou, kde účastníci rozpoznávali napätia vo vlastnom živote, učili sa im čeliť a pomenovať ich. Silným momentom bola predposledná prednáška venovaná reflexii, kde účastníci zdieľali, ako kurz ovplyvnil ich vnímanie samých seba i druhých.

Spoločné kráčanie: zmierenie ako služba

Záverečná časť prednášky otvorila otázku zmierenia v širšom, spoločenskom rozmere. V kontexte dnešnej fragmentovanej spoločnosti je zmierenie postojom odvahy – byť tam, kde vzniká napätie, a nevzdávať sa túžby po porozumení.

Teologická fakulta TU preto vníma teológiu nie ako abstraktný systém, ale ako živý rozhovor so svetom. Prednáška bola súčasťou širšej série podujatí v jubilejnom roku, ktoré spájajú spiritualitu s realitou – od ekologických výziev až po pamäť a identitu Cirkvi.

Prednáška a aj desaťtýždňový kurz boli ukážkou obsahov a prístupu v novom študijnom programe Náboženská a kultúrna mediácia, ktorý reaguje na súčasnú potrebu spoločnosti, a je odrazom kráčania pedagógov, ktorí v programe pôsobia. Cieľom programu nie je vychovávať odborníkov na rýchle dohody, ale formovať sprievodcov, ktorí vedia byť prítomní – aj v tichu, aj v neistote.

Práve tento program otvára priestor pre tých, ktorí chcú spojiť duchovnú hĺbku s praktickým pôsobením v medziľudských, komunitných a kultúrnych vzťahoch. Ukazuje, že zmierenie nie je len teoretický koncept, ale každodenná výzva – a zároveň povolanie. Ak hľadáte štúdium, ktoré spája teológiu so životom, pozývame vás stať sa pútnikmi nádeje aj vy.

image-20250523173701-1

Doc. Jozef Žuffa je pastorálny teológ. Venuje sa výskumu prejavov náboženstva v spoločnosti a meraniu náboženských hodnôt. Študoval teológiu vo Viedni a absolvoval aj štúdium koučingu a organizačného rozvoja. Na fakulte vedie už 15 rokov sociálno-psychologické výcviky zamerané na sebapoznanie a riešenie konfliktov. Má bohaté skúsenosti s nastavovaním procesov pre zamestnanecké vzťahy v medzinárodných organizáciách, kde sa stretávajú rôzne kultúry, a príležitostne pôsobí vo firemnom sektore ako lektor mäkkých zručností.