Skočiť na hlavný obsah
07.05.2025

Gabriel Hunčaga OP a Miroslav Karaba: Kritické myslenie ako cesta k múdrosti

Podujatie sa na fakulte uskutočnilo 7. mája 2025. Verejnosť mala možnosť nasávať atmosféru dialógu, spoznať prácu dvoch našich pedagógov, ako aj nový študijný program, ktorý hľadá prienik medzi náboženstvom, kultúrou a spoločenskou praxou.

Táto téma nevznikla náhodou – v nedávnom prieskume medzi rehoľníkmi a laikmi, ktorý zisťoval, aké krátkodobé vzdelávacie kurzy by privítali pre svoju prax, sa kritické myslenie zaradilo medzi najžiadanejšie. S potešením sme preto toto podujatie ponúkli ako prvú ochutnávku kurzov.

 

Dominikán Gabriel Hunčaga, PhD. otvoril večer pohľadom do stredoveku. Na príbehoch siedmich slobodných umení a metóde Tomáša Akvinského ukázal, že cesta k múdrosti vždy viedla cez čítanie, disputu a verejné prednášky. Zdôraznil heslo semper legere – stále čítať – a pripomenul, že kritické myslenie nevyrastá zo vzduchoprázdna, ale z trpezlivej práce s textom a dialógom.

 

Prof. Miroslav Karaba preniesol tému do digitálneho veku. Poukázal na to, že moderný človek denne spracuje desiatky gigabajtov informácií, a predsa môže vedľa seba niesť dôveru i totálnu skepsu. Predstavil racionalizmus a empirizmus ako filozofické „filtre“, ktoré bránia paralýze pochybností, a apeloval na intelektuálnu pokoru: ochotu nechať sa otázkami zmeniť a zároveň rozlišovať medzi faktom a manipuláciou.

 

Obe vystúpenia sa stretli v jednom bode: súčasná spoločnosť potrebuje ľudí, ktorí vedia čítať svet kriticky a rozprávať sa bez strachu. Študijný program Náboženská a kultúrna mediácia preto stavia na formovaní analytického myslenia, rétorických zručností a pochopení náboženských a kultúrnych vrstiev. Ak sa kritické myslenie stane cestou k múdrosti, dialóg sa stáva cestou k porozumeniu.

 

Mediálny ohlas: Kritické myslenie ako most k múdrosti a dialógu. Fakulta otvára nové perspektívy, tkkbs.sk, 9. máj