Prieskum o vzdelávacích preferenciách
Na fakulte pracujeme so študentami na všetkých stupňoch vysokoškolského vzdelávania, ale aj na univerzite tretieho veku. Okrem toho sa venujeme aj organizovaniu rôznych prednášok a workshopov pre verejnosť. Vďaka týmto aktivitám získavame neustálu spätnú väzbu o tom, aké vzdelávacie formy či témy ľudia uprednostňujú. Aby sme tieto postrehy doplnili o širšie dáta, pripravili sme dotazník, ktorý v marci 2025 vyplnilo 316 respondentov, z toho 135 členov rehoľných spoločenstiev.
Dotazník bol vytvorený na základe memoranda o spolupráci medzi našou fakultou a rehoľnými komunitami z októbra 2024. V ňom sa zdôrazňuje, že rehoľné spoločenstvá sú nositeľmi chariziem a pastoračných skúseností, ktoré formujú teologické myslenie a zároveň fakulta ponúka reholiam priestor na odbornú reflexiu a prehlbovanie poznania v kontexte teológie, spirituality či pastorácie.
Výsledky prieskumu potvrdzujú dôležitosť flexibilných a obsahovo atraktívnych kurzov i workshopov, prispôsobených aktuálnym spoločenským výzvam a možnostiam účastníkov. Výsledky dotazníka sumarizujeme do troch tematických oblastí.
Krátkodobé vzdelávanie je najviac preferované
Najviac, takmer polovica respondentov, uprednostňuje krátkodobé kurzy – napríklad víkendové alebo mesačné školenia. Záujem je však aj o dlhodobejšie programy (semestrálne či ročné), jednorazové tematické workshopy alebo permanentnú formáciu (pravidelné stretnutia raz mesačne či raz štvrťročne).
Mnohí opýtaní poukazujú na potrebu lepšej zlučiteľnosti kratších kurzov s pracovnými či komunitnými povinnosťami. Na druhej strane dlhšie bloky podľa nich im poskytujú priestor na hlbší osobnostný rast. Táto rôznorodosť potrieb potvrdzuje, že kurzy by mali byť obsahovo flexibilné a zamerané na aktuálne témy v spoločnosti.
Ako je uvedené aj v dohode o spolupráci, „memorandum potvrdzuje spoločný záväzok reagovať na súčasné potreby a ponúknuť flexibilné vzdelávacie formy, vrátane nových študijných programov a permanentnej formácie.“
Otázka: Ak by ste sa (opäť) rozhodovali pre uvedenú ponuku študijných programov, ktorý Vás osobitne zaujíma? (n=317, možnosť výberu viacerých odpovedí)
Kombinácia prezenčnej a online formy
Viac ako 60 % účastníkov prieskumu považuje kombinovanú formu (striedanie prezenčných stretnutí s online výučbou) za optimálnu. Približne 20 % uviedlo, že preferuje prezenčnú formu, a asi 40 % opýtaných zvolilo aj vzdelávanie výlučne online.
Hlavné dôvody na preferenciu kombinovaného vzdelávania:
- Flexibilita: možnosť študovať z domu a zároveň si zachovať osobný kontakt s vyučujúcimi aj s ostatnými študentmi,
- Finančná a časová úspora: menej cestovania, nižšie náklady,
- Priestor na praktické cvičenia: osobné diskusie, práca v skupinách či simulované situácie sú v prezenčnom formáte efektívnejšie.
Táto preferencia poukazuje na to, že Teologická fakulta je na dobrej ceste, keď sa otvára novým formám vzdelávania – od interdisciplinárnych seminárov až po kurzy spájajúce teológiu s praxou.
Otázka: Akú formu krátkodobého vzdelávania by ste preferovali najviac? (n=317, možnosť výberu viacerých odpovedí)
Najväčší záujem je o kritické myslenie
Medzi najatraktívnejšie témy patrí kritické myslenie. Z viacerých ponúknutých okruhov uvádzame týchto päť, o ktoré bol najvyšší záujem:
- Kritické myslenie ako cesta múdrosti (prof. Miroslav Karaba, Dr. Gabriel Hunčaga OP)
- Možnosti riešenia záťažovej situácie – counselingový prístup (prof. Mária Šmidová)
- Ako viesť dialóg s mladými ľuďmi (Dr. Mária Spišiaková, Dr. Milan Urbančok, SDB)
- Hľadanie identity cez príbeh (Dr. Martin Šarkan, doc. Lukáš Jeník)
- Obrátenie na ceste duchovného života (Dr. Igor Kráľ, SVD)
Okrem týchto predvolených tém si ľudia sami dopĺňali aj ďalšie, napríklad migráciu, ekológiu či sociálnu spravodlivosť.
Otázka: Na základe zákona o celoživotnom vzdelávaní dospelých z roku 2024 sa univerzitám otvára možnosť vyvíjať nové vzdelávacie ponuky. Na ktoré témy krátkodobých vzdelávaní by ste mali záujem sa prihlásiť? (n=317, možnosť výberu viacerých odpovedí)
Ďalšie kroky
Z výsledkov prieskumu je zrejmé, že krátkodobé a flexibilné formy vzdelávania s vyváženou kombináciou prezenčných a online prvkov reagujú na potreby širokej skupiny záujemcov. Najväčší dopyt je po kritickom myslení ako kľúčovej zručnosti pre súčasný dynamický svet.
Tieto zistenia posilňujú dôležitosť spolupráce medzi Teologickou fakultou a rehoľnými komunitami. Vytvorená komisia (zložená z troch zástupcov fakulty a troch zástupcov rehoľných spoločenstiev) bude ďalej analyzovať výsledky prieskumu a zapracuje ich do konkrétnych návrhov vzdelávacích formátov, aby sme ešte efektívnejšie vyhoveli očakávaniam účastníkov.
Všetkým, ktorí sa do prieskumu zapojili, ďakujeme za cenné podnety.