Skočiť na hlavný obsah
20.03.2025

Otvárame dvere novému študijnému programu

Nový bakalársky profesijne orientovaný program Náboženská a kultúrna mediácia získal 21. marca schválenie od Rady pre vnútorné hodnotenie kvality vysokoškolského vzdelávania Trnavskej univerzity v Trnave. Úspešne sme tak prešli akreditačným procesom a od akademického roka 2025/26 ponúkneme študentom jedinečnú možnosť vzdelávať sa v oblasti dialógu, riešenia konfliktov a sprostredkovania porozumenia medzi jednotlivcami, náboženskými komunitami a kultúrami.

 

Prečo je tento program aktuálny?

V čase narastajúcej polarizácie spoločnosti, konfliktov v rodinách, na pracoviskách či v náboženských a kultúrnych spoločenstvách narastá potreba odborníkov, ktorí vedia citlivo sprostredkovať dialóg. Program Kultúrna a náboženská mediácia vedie k hlbšiemu pochopeniu hodnôt a postojov jednotlivých strán, a tým k zmiereniu a spolupráci.

Naša fakulta, známa aj ako Aloisianum, je miestom stretávania rôznych spiritualít rehoľných spoločenstiev. V duchu jezuitskej formácie kladieme dôraz na celostný prístup k vzdelávaniu – prepojenie duchovného dedičstva s výzvami dneška. V roku 2022 bol otvorený bakalársky program Counseling v odbore sociálna práca, zameraný na sprevádzanie ľudí v náročných životných situáciách. Teraz prichádzame s novinkou v odbore teológia, zameranou špecificky na vedenie dialógu. Symbolicky tak odpovedáme na výzvy súčasnosti práve v Jubilejnom roku, ktorého hlavnou témou je nádej na zmierenie.

 

image 2

 

Čo sa študenti naučia?

Štúdium trvá tri roky a je rozdelené do tematických blokov:

  • 1. ročník – Človek a sebapoznanie
    Zameranie na identitu, hodnotové výzvy a osobnostný rozvoj ako základy mediácie.
  • 2. ročník – Spoločnosť a dialóg
    Dôraz na riešenie konfliktov, efektívnu komunikáciu a facilitáciu skupinových procesov.
  • 3. ročník – Spiritualita a zmierenie
    Etika mediácie, hľadanie zmyslu a spirituálne aspekty dialógu.

Mediácia bude vyučovaná na základe metodológie pastorálnej teológie, ktorá pozostáva z troch krokov: pomenovanie problému, snaha o porozumenie druhej strane a hľadanie spoločných riešení.

 

image 1

 

Silná akademická základňa a dôraz na prax

Program stojí na dvoch hlavných pilieroch: filozofii a teológii. Na fakulte pôsobia odborníci s bohatými skúsenosťami v oblastiach ako: organizovanie diskusií, popularizačné prednášky pre verejnosť, pastoračné plánovanie, synodálne procesy, židovsko-kresťanský dialóg, sprevádzanie v životných krízach, výcviky v oblasti sebapoznania a riešenia konfliktov.

Pre študentov ponúkame praktické výcviky vo farnostiach, komunitných organizáciách, neziskovkách, univerzitných pastoračných centrách, ale aj vo firmách. Okrem toho sa môžu zúčastniť inovatívnych foriem výučby, ako sú viacdňové putovania či pobyty na zahraničných partnerských univerzitách. Študenti sa budú aktívne podieľať na projektoch, odborných diskusiách, konferenciách a aktivitách, ktoré podporuje spoločenskú misiu fakulty.

Absolventi nájdu uplatnenie v rôznych oblastiach:

  • Pastoračná služba a cirkevné inštitúcie – moderovanie dialógu, riešenie vnútorných konfliktov.
  • Verejná správa – mediácia v školách, úradoch či samospráve.
  • Neziskový sektor – podpora zmierenia, interkultúrneho dialógu a inklúzie.
  • Firmy a medzinárodné organizácie – riešenie konfliktov na pracoviskách, budovanie kultúry porozumenia.

 

image 0

 

Staň sa sprostredkovateľom zmierenia

Ak veríš, že dialóg a porozumenie sú odpoveďou na výzvy dnešnej doby, pridaj sa k nám. Počas troch rokov získaš vedomosti, zručnosti a kompetencie, ktoré ti umožnia stať sa sprostredkovateľom zmierenia tam, kde je to najviac potrebné.

Štúdium je flexibilné aj pre pracujúcich – každý semester absolvuješ dva týždne prezenčne na fakulte, zvyšok prebieha online a v partnerských organizáciách.

Viac informácií o programe a podmienkach prijatia nájdeš na: tftu.sk/mediacia